wirtualnaporada.pl

delegowanie-zadan

Delegowanie zadań – Rada Wirtualnej Porady dla przedsiębiorców, których dopadł syndrom „Zosi-Samosi”

Badania wskazują na to, że ludzie otwierają własne biznesy, ponieważ dostrzegają w nich szansę na poprawę standardu życia. Czy z Tobą też tak było? Pewnie tak. Pomyślałeś sobie, że masz w sobie potencjał i siłę do tego, żeby się rozwijać. Chciałeś spełniać swoje marzenia, a nie czyjeś. Pracować z kim chcesz,  dla kogo chcesz i kiedy chcesz. Mieć czas dla siebie, na swoje zainteresowania, na życie prywatne.  Czy udało Ci się to osiągnąć? Czy Twoja firma się rozwija, a Ty odczuwasz balans pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym?

Delegowanie zadań, na czym polega?

Mam nadzieję, że Twoja odpowiedź na moje dwa pytania dot. satysfakcji z prowadzenia własnego biznesu brzmiała „tak”. Dzięki solidnym fundamentom, jakie posiadasz, możesz spokojnie wprowadzać swoją firmę na wyższy poziom i zarabiać więcej.

Jeżeli Twoja odpowiedź to „nie”. Jeżeli lista Twoich zadań ciągle, rośnie i rośnie. Zaprząta Twoją głowę i nie pozwala Ci spokojnie działać. Albo, co gorsze nawet nie posiadasz listy zadań. Tylko kręcisz się dookoła we wszechogarniającym chaosie. Zastanów się czym prędzej, jak to zmienić. Pamiętaj, pracujesz po to, żeby żyć, a nie żyjesz po to, żeby pracować. Zakładałeś firmę po to, żeby żyło Ci się lepiej.

Niezależnie od tego, czy chcesz zająć się rozwojem swojej firmy, czy dopiero jesteś na etapie prób „ogarniania” swojego biznesu. Warto, żebyś zapoznał się z tematem delegowania zadań. Na pewno są w Twoim biznesie  zadania, których nie musisz wykonywać osobiście. Skorzystaj z możliwości delegowania i przekaż je do wykonania komuś innemu.

Delegowanie to nie wydawanie poleceń. To powierzenie odpowiedzialności za osiągniecie konkretnego celu. Osoba delegująca monitoruje postępy prac, ale pozostawia możliwość doboru metod działania. Przekazuje również niezbędne informacje i uprawnienia do realizacji zadań. Nie można oczekiwać wykonania zadania na wysokim poziomie bez podstawowych danych. Podstawą współpracy opartej na delegowaniu jest wzajemne zaufanie.

Dlaczego delegowanie zadań budzi obawy?

Jak się okazuje, delegowanie w praktyce sprawia przedsiębiorcom spory problem. Nie raz słyszałam i Ty pewnie też, a może sam to robisz. Jak właściciele firm narzekają na nadmiar obowiązków. Dlaczego zatem nic z tym nie robią? Dlaczego Ty nic z tym nie robisz?

Najprawdopodobniej głównym powodem jest przekonanie, że wszystko zrobią lepiej sami. Pojawia się syndrom „Zosi-Samosi”. Oczywiście, można tak postępować. Tylko jakim kosztem? Rodziny, zdrowia? Doba nie jest z gumy, nie rozciągnie się. A zadań w rozwijającej się firmie tylko przybywa. Pamiętaj o jednym, żadna znana marka nie powstała przy udziale, tylko jej właściciela.

Jakie inne wymówki pojawiają się najczęściej:

  • obawa o dane firmy — zasady współpracy zdalnej powinny zostać spisane w umowie o współpracę, a wszelkie dane wrażliwe zabezpieczone umową zawierającą klauzulę poufności.
  • nie mam komu oddelegować tego zadania – masz, w internecie znajdziesz mnóstwo wirtualnych asystentek, które chętnie wesprą Cię w pracach biurowych, organizacyjnych i wielu innych. Znajdą się również takie, które przeprowadzą wstępną rekrutację, jeżeli poszukujesz pracownika stacjonarnego.
  • nie chcę stracić kontroli – nie stracisz. Umów się z wirtualną asystentką na cykliczne rozmowy w celu omówienia postępów zleconych prac.
  • nie mam czasu delegować – to prawda delegowania jak każdej innej umiejętności trzeba się nauczyć. Ale jak wiadomo, każda nauka w przyszłości procentuje.

Korzyści z delegowania zadań

  • najlepszy sposób na zwiększenie produktywności zajętych specjalistów
  • codzienne wsparcie przy prowadzeniu biznesu
  • lepsza organizacja pracy
  • oszczędność czasu i pieniędzy
  • skupienie na działaniu

Rady od Wirtualnej Porady

Jeżeli czujesz, że utknąłeś w punkcie bez wyjścia, zrób coś z tym. Teraz. Nie czekaj, aż się wypalisz, albo doprowadzisz do skraju wytrzymałości.

Znajdź osobę o podobnych wartościach do Twoich, z którą poczujesz nić porozumienia i której zaufasz. Pozwól sobie pomóc. Zadbaj o swoje zdrowie i życie prywatne.

Zyskaj komfort psychiczny i startuj z nowego wyższego poziomu. Pomyśl o delegowaniu jak o kolejnym kroku ku rozwojowi Twojej firmy jak i siebie samego.

Stwórz firmę, o jakiej marzyłeś. Tam, wtedy. Na początku. Pamiętasz to jeszcze?

Jednocześnie zdobądź przewagę nad konkurencją. Pracuj mniej, a efektywniej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.